Ani mikroplastom, ani večným chemikáliám sa nedá vyhnúť. Vedci zistili, čo sa stane, keď spolu pôsobia na živý organizmus. Povie nám to Rado Tomeš:
Mikroplasty a večné chemikálie škodia živým organizmom
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Biológovia z Birminghamskej univerzity zrealizovali experiment s dafniami, drobnými kôrovcami, ktoré kŕmili mikroplastmi a večnými chemikáliami PFAS. Vedci zistili, že kôrovce trpia závažnejšími zdravotnými účinkami, ak sú vystavené obom látkam súčasne. Medzi tieto zdravotné poškodenia patrila napríklad nižšia pôrodnosť, ale aj viac vývojových problémov, akými sú oneskorená pohlavná dospelosť alebo spomalený rast. Tieto zvýšené toxické účinky sú podľa vedcov znepokojujúce. Vplyvy spojenia týchto dvoch látok sú totiž väčšie ako obyčajný súčet ich vplyvov - akoby jedna a jedna neboli dokopy dve, ale tri. PFAS a mikroplasty sa skúmajú väčšinou oddelene a nezávisle od seba – ako by to boli dva problémy, ktoré sa nestretávajú. Lenže v skutočnosti sú živé organizmy vrátane človeka v súčasnej dobe prakticky vždy a všade vystavené obom súčasne.
Ukazuje sa, že väčšina poznatkov o Uráne, získaná vďaka 6-hodinovému preletu sondy Voyager 2 v roku 1986, môže byť závažným spôsobom skreslená. Fyzici z Laboratória tryskového pohonu JPL NASA upozornili na to, že Voyager 2 preletel okolo Uránu v čase vzácnej a intenzívnej slnečnej aktivity, ktorá planétu významne ovplyvnila a dočasne pozmenila jeho charakteristiky. Výsledky prekvapivého výskumu nedávno publikoval vedecký časopis Nature Astronomy. Fyzici po analyzovaní dát zistili, že Voyager 2 míňal Urán v čase, keď planétu zasiahol intenzívny prúd slnečného vetra. Práve ten spôsobil veľké stlačenie magnetosféry Uránu, doslova z neho ošklbal plazmu a vytvoril radiačné pásy bohaté na vysoko excitované elektróny. Keby Voyager 2 letel okolo Uránu o týždeň skôr, stretol by sa najskôr s magnetosférou, ktorá by bola prakticky rovnaká ako pri Jupiteri, Saturne a Neptúne.