Najstaršia abeceda je zo Sýrie

Najstaršia abeceda je zo Sýrie

Archeológovia našli v Sýrii najstaršiu abecedu sveta. Svojím objavom tak zosadili z trónu doteraz najstaršie hláskové písmo z Egypta. Pokračuje Rado Tomeš:

Najstaršia abeceda je zo Sýrie Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Archeológovia z univerzity Johnsa Hopkinsa v spolupráci s Amsterdamskou univerzitou viedli 16 rokov vykopávky v jednom z prvých stredne veľkých mestských centier v Tell Umm-el Marra v západnej Sýrii. V jednom z hrobov našli štyri ľahko vypálené hlinené valce, na ktorých bolo zreteľné abecedné písmo. Teda to neobrázkové, ktoré vytvára obsah skladaním znakov zodpovedajúcich hláskam alebo slabikám. Vek hrobov, artefaktov aj písma archeológovia potvrdili technikou datovania pomocou uhlíka. Doteraz platilo, že abecedu vynašli v Egypte alebo v jeho okolí niekedy po roku 1900 pred naším letopočtom. Objavené artefakty sú však staršie a pochádzajú z inej oblasti, čo naznačuje, že abeceda môže mať úplne iný príbeh vzniku, než sme si doteraz mysleli. Ich vek spadá do staršej doby bronzovej, čo je od roku 3500 do roku 2000 pred naším letopočtom.

Fotón je elementárna častica, základný nositeľ svetla a elektromagnetického žiarenia. Nemá však hmotnosť ani elektrický náboj, pohybuje sa vo vákuu rýchlosťou svetla. Vedcom z Birminghamskej univerzity sa prvýkrát podarilo určiť jeho tvar. Nebolo to jednoduché - všetko, čo okolo seba vidíme, je vlastne interakcia fotónov s okolím a práve táto rôznorodosť spôsobuje, že je pre vedcov mimoriadne ťažké tieto interakcie modelovať. Zoskupením týchto možností do samostatných súborov sa však birminghamskému tímu podarilo vytvoriť model, ktorý popisuje nielen vzájomné pôsobenie medzi fotónom a zdrojom svetla, ale aj to, ako sa energia z tejto interakcie šíri ďalej. Zároveň sa im podarilo pomocou výpočtov vytvoriť vizualizáciu samotného fotónu. Ako teda vyzerá? Ako citrón s dierkami. Táto práca otvára nové cesty výskumu kvantovej fyziky, ktoré by mohli byť užitočné najmä v materiálových vedách. Od nanofotonických technológií až po detekciu patogénov.  

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: pixabay/Galapagus45

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame