Baktérie likvidujú mikroplasty

Baktérie likvidujú mikroplasty

Príroda nás prekvapuje každý deň. Ako povie Richard Dedek, aktuálne dvihli vedcom obočie baktérie, ktoré likvidujú mikroplasty:

Spektrum 29.07.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci z univerzity v Cambridge preskúmali 29 jazier v Škandinávii. Urobili zber vody do sklenených fliaš a do polovice z nich pridali vodu, do ktorej nastrihali plastové tašky z britských obchodných reťazcov. Fľaše nechali tri dni v tme a potom merali množstvo rozmnožených baktérií a množstvo uvoľneného oxidu uhličitého. Výsledok bol riadnym prekvapením, baktériám s plastovým odpadom sa darilo lepšie, pretože mikroplasty využili pre svoj rast. Vedcov teraz čaká mikroskopická práca - identifikovať baktérie, ktorým mikroplasty zachutili a zistiť, ako sa budú správať vo voľnej prírode a či aj tam budú mikroplasty ich prvá voľba.

Na Poľskú akadémiu vied sa zosypala vlna rozhorčenia a kritiky po tom, čo akademici zaradili mačku domácu medzi invazívny druh číslo 1787. Biológovia argumentujú tým, že mačky ulovia príliš veľa malých cicavcov a vtákov a majú tak zlý vplyv na druhovú rozmanitosť. Okrem toho, mačka zdomácnela pred 10 tisíc rokmi na Blízkom východe. Ochrancovia zvierat však argumentujú tým, že mačky lovili myši, vtáky a podobné zvieratá vždy a čo sa týka vtáctva, za ich znížený stav môže najmä znečistené životné prostredie, veľká výstavba a na mačky sa zvaľuje príliš veľká časť viny za ich úbytok.

 

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: _PIXABAY/sergeitokmakov

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame