Aj ryby prešli evolúciou

Aj ryby prešli evolúciou

Niekomu je lepšie vo vode. Lepšie, než na súši. Vedci popísali unikátny proti-evolučný ťah jednej prehistorickej ryby, ktorý priblíži Richard Dedek:

SPEKTRUM 28.07.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vďaka novoobjavenej fosílii popísali vedci nečakaný príbeh prehistorickej ryby Qikiqtania - jej príbuzní patrili medzi prvé tvory, ktoré vystúpili z vody na súš. Tento druh však zvolil iný postup, po krátkom flirtovaní so životom na súši sa vrátil k životu vo vode. Naša ryba je o niečo staršia ako Tiktaalik, ten vyšiel na súš ako prvý. Oba druhy boli vybavené končatinami s náznakmi prstov a práve Qikiqtania ukazuje, že niektoré živočíchy sa vydali po inej ceste, ktorá im však nevyšla. V každom prípade, vedci ešte len začínajú odhaľovať rozmanitosť v adaptácii prehistorických živočíchov.

Je to potvrdené, Američania začne svoj projekt vyslania človeka na Mesiac 29. augusta, vtedy by mala vyštartovať raketa k mesiacu, dostať sa na jeho obežnú dráhu a po obkrúžení sa po 42 dňoch vráti na Zem. Taký je plán, začiatok misie Artemis I oficiálne potvrdia týždeň pred štartom, veci môže skomplikovať už len nevyspytateľné floridské počasie. Druhou fázou bude Artemis II, ktorá sa na let okolo Mesiaca vydá s posádkou na palube a Artemis III dopraví ľudí na lunárny povrch. Posledná fáza nebude podľa expertov z NASA skôr ako v roku 2025. Program Artemis je zameraný na prieskum a využitie zdrojov vesmíru, vrátane Mesiaca a v budúcnosti aj Marsu.

 

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Wokandapix

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame