Vedci sa veľmi nečakane dostali ku skúmaniu, ako dlho vydržia niektoré zvieratá trucovať a dobrovoľne nejesť. Viac nám povie Jozef Vozár:
SPEKTRUM 14.07.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výskum sa začal veľmi nenápadne. Tučniaky a vydry z akvária v japonskom meste Hakone odmietajú jesť lacnejšie ryby. Doteraz dostávali kranasy, tieto ryby sú však príliš drahé, takže im začali v rámci šetrenia kupovať lacnejšiu potravu. Tučniaky síce protestujú, naveľa naveľa však ponúknuté ryby zjedia. Vydry sú neoblomnejšie, z lacnejšieho menu odmietli takmer všetko. Akvárium síce stále kupuje kranasy, je ich však oveľa menej a v podstate nimi udržiavajú zvieratá pri živote. Do celého procesu teraz vstúpili vedci a budú skúmať ako dlho dokážu zvieratá nejesť len z tvrdohlavosti.
Tím talianskych a francúzskych vedcov rozlúskol tajomstvo uskladňovania vína, ktoré sa vyrábalo v Ríme a okolí pred dvetisíc rokmi. Archeobotanické a chemické analýzy troch amfor z 2 str. p.n.l. ukázali, že Rimania používali miestne hrozno, veľmi pravdepodobne domestikované. Aby si víno zachovalo svoju špecifickú vôňu, využívali namiešanú živicu z rôznych ihličnanov, jej hlavnou zložkou bola prímes z borovice. Keďže obsahovala peľ a zuhoľnatené zvyšky rastlín, vedcom sa podarilo zistiť, že živica, na rozdiel od hrozna, pochádzala z Kalábrie alebo Sicílie. Uskladňovanie vína malo svoje špecifiká a toto bola jedna z možností, ako ho uchovať čo najvoňavejšie.