Celoživotný fajčiar vôbec nemusí dostať rakovinu pľúc. Vedci prišli na to, ako sa telo dokáže brániť pred týmto typom rakoviny. Podrobnosti dodá Richard Dedek:
Spektrum 21.4.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako vysvetľuje to nová štúdia z Albert Einstein College of Medicine, vedci sekvenovali bunky novým spôsobom a prišli na to, že bunky v pľúcach mutujú u fajčiarov aj nefajčiarov a je pravda, že u fajčiarov je zmutovaných buniek viac, v závislosti, ako dlho fajčia. Prekvapením bolo, že nárast počtu zmutovaných buniek sa zastaví po 23 rokoch fajčenia. A najväčším prekvapením, že aj tuhý fajčiari sa vedia rakovine pľúc ubrániť, ak majú kvalitný systém na opravu DNA alebo na detoxikáciu cigaretového dymu. Rakovinu pľúc dostane asi 20% fajčiarov.
Na pomoc ľuďom z depresiou prišli vedci z Centra pre výskum psychedelík na londýnskej Imperial College. Lysohlávky obsahujú psilocybín a práve táto látka funguje inak než bežné antidepresíva a dokonca aj tri týždne po jej použití. Halucinogén dostáva vzorce mozgovej aktivity, ktoré sú počas depresie obmedzené a veľmi nepružné, do aktívnejšieho stavu a to tradičné terapie nedokážu.
Vedci urobili dve štúdie a zistili, že účinok psilocybínu je konzistentný. Vyzerá to tak, že nové liečivá budú k dispozícii čoskoro, v žiadnom prípade výsledky výskumu nie sú dôvodom na samoliečenie.