Svet už obletela prvá fotografia Webbovho teleskopu, je to veľmi ostrý záber hviezdy, astronómovia sú nadšení, vyzerá to tak, že tých desať miliárd nebolo vyhodených do vesmíru:
Spektrum 21.3.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedcom sa podarilo nastaviť všetkých 18 zrkadiel teleskopu tak, aby výsledný obraz vyzeral ako od jedného obrovského. Výsledkom je ostrý obraz jednej hviezdy, pričom v pozadí sa zaostruje aj zvyšok vesmíru. Pozorovetelia tak mohli vidieť aj vzdialenejšie hviezdy a galaxie, ktoré sa dostávajú do popredia. Teleskop čakajú ešte týždne testovania a príprav, v lete by mal byť schopný ukázať nám, ako vyzerali niektoré z prvých galaxií pár stoviek miliónov rokov po veľkom tresku. Tak isto bude skúmať atmosféry planét a hľadať chemické stopy, ktorý by mohli naznačiť prítomnosť života.
Vedci už zistili, ako sa do Arktídy dostávajú mikroplasty. Vedci z Inštitútu pre výskum mora v nórskom Bergene uverejnili štúdiu, v ktorej pomocou modelovania predpovedali, koľko mikroplastov bude v konkrétnych častiach oceánu, následne z nich odobrali vzorky vody. Z výsledkov štúdie vyplýva, že mikroplastové častice kolujú v Arktíde už minimálne desať rokov. Tak isto zistili, že sa do Severného ľadového oceánu, severských morí a do Baffinovho zálivu rozšírili z európskych riek. Vedci dúfajú, že aj vďaka pochopeniu, ako sa dostávajú mikroplasty do Arktídy, sa podarí lepšie ochrániť jej ekosystém.