Tmou k lepšiemu spánku

Tmou k lepšiemu spánku

Keď idete spať, mali by ste mať v izbe tmu ako v hrobe. A nerozsvecovať! Inak vám hrozí infarkt a cukrovka. Podrobnosti pridá Richard Dedek:

Tmou k lepšiemu spánku Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Na prestížnej Northwestern University v USA vypracovali vedci štúdiu, ktorej výsledok je jednoznačný: stačí človeka vystaviť raz za noc miernemu osvetleniu a okamžite to zhorší jeho reguláciu glukózy a kardiovaskulárneho systému. To sú rizikové faktory srdcových chorôb, cukrovky a metabolického syndrómu. Počas osvetlenej noci je nervový systém aktivovaný aj keď spíme a to je zle, pretože máme oddychovať. Inzulínovú rezistenciu zas zaznamenali vedci ráno, po prebudení vo veľmi mierne osvetlenej miestnosti. Ak vám do spálne pravidelne presvitá lampa z ulice alebo spíte pri zapnutom televízore, o pár rokov môžete mať problém.

Záhada domestikovania najdrahšieho korenia na svete - šafranu - je odhalená. Vedci nevedeli prísť na to, kto začal šafran pestovať ako prvý. Nakoniec sa to podarilo tímu z Technickej univerzity v Drážďanoch, ktorý sledoval dve línie - genetiku šafranu a archeologické nálezy dávneho umenia s jeho vyobrazením. Obe línie ich nasmerovali do Grécka doby bronzovej, kde sa šafran siaty pestovali najmenej 1700 rokov pred našim letopočtom. Zabrať im dala najmä genetická línia - pestované plodiny majú rozsiahle a komplikované genómy, z ktorých sa veľmi ťažko získavajú nejaké informácie a ani šafran nebol výnimkou.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/StockSnap

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame