Chobotnice staršie ako dinosaury? Možno áno

Chobotnice staršie ako dinosaury? Možno áno

Zdá sa, že sa budú prepisovať učebnice, podľa najnovšieho objavu sú chobotnice pravdepodobne staršie ako dinosaury. Ale viac už Richard Dedek

Spektrum 15.03.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Paleontológovia objavili v americkej Montane najstaršieho známeho predka chobotnice, jedinečná fosília má približne 330 miliónov rokov. Objav je vzácny hneď dvakrát. Najprv tým, že sa fosília vôbec zachovala, pretože najlepšie sa zachovávajú kosti a chobotnice žiadne nemajú. Po detailnej analýze vedci dospeli k záveru, že chobotnica žila o milióny rokov skôr ako sa doteraz pri chobotniciach predpokladalo. Mala desať chápadiel namiesto terajších ôsmych a nebola to žiadna obryňa - merala 12 centimetrov a na základe jej výzoru vedci odhadujú, že žila v plytkej vode v zálive vtedajšieho tropického oceánu.

Medzinárodný tím vedcov skúma možnosť vývoja automatizovaného systému, ktorý umožní rozpoznať nálady prasiat počas chovu. Vieme, že prasatá majú emócie, môžu mať radosť, aj byť frustrované. Vedci začali od hlasového prejavu, vypočuli si tisícky nahrávok a zistili, že vyšší hlas vydáva prasa v negatívnych situáciách, hlbšie vtedy, keď je mu dobre. Keď krochká, tak naozaj od spokojnosti. To, čo sa deje v stajni by mala vedieť rozlíšiť umelá inteligencia, ktorá potom informuje farmára. Takto chcú vedci prispieť k lepším podmienkam pre prasatá pri ich chove.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Dieterich01

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame