S covidom-19 sme už dva roky, za ten čas na nazbieralo pomerne dosť dát, najnovšia štúdia dokazuje, že aj mierny priebeh ochorenia má dosah na náš mozog. Aký? To už povie Richard Dedek.
Spektrum 11.3.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V doteraz najsilnejší dôkaz o tom, že covid 19 môže mať vplyv na náš mozog priniesol tým zložený prevažne z vedcov Oxfordskej univerzity. Vedci skenovali mozgové tkanivo 400 ľuďom vo veku od 51 do 81 rokov, ktorí mali pozitívny test na koronavírus a väčšina z nich mala ľahký priebeh. Päť mesiacov po pozitívnom teste im opäť zoskenovali mozog a zistili, že došlo k degradovaniu tkaniva v častiach mozgu, ktoré sú spojené s čuchom a rýchlejšie im poklesol celkový objem mozgu, mali horšie výsledky v kognitívnych testoch ako ľudia, ktorí koronavírus neprekonali. Tieto poškodenia nemusia byť nezvratné, to však vedci ešte len zisťujú.
V pondelok mala na odvrátenú stranu Mesiaca dopadnúť časť rakety. Vedci však budú potrebovať na potvrdenie ešte niekoľko dní, možno týždňov. Aj my sme sledovali trojtonovú časť rakety, ktorá sa pár rokov potulovala po vesmíre. Stále nepoznáme pôvod tejto rakety, presnejšie, nikto sa k nej nehlási, ani SpaceX Elona Muska, ani Číňania. Vesmírnym odpadom sa nezaoberá žiadny vesmírny program ani univerzita, monitorovací priestor je totiž príliš drahý. Teraz je to v rukách hŕstky dobrovoľných astronómov, ktorí trávia svoj čas výpočtami a odhadmi obežných dráh. Práve jeden z nich vypočítal dopad zvyšku rakety a aj miesto, kde by mohla spadnúť.