Najslávnejšia praveká Willendorfská venuša už nie je takou záhadou, vedci prišli na to, odkiaľ pochádza a Richard Dedek vám to teraz povie:
Spektrum 4.3.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Takmer jedenásť centimetrov vysoká figúrka je najslávnejšou ukážkou starého umenia v Európe, vedci však nevedeli odpovedať na základnú otázku - odkiaľ pochádza. Je totiž vyrobená z neolitického vápenca, ktorý sa v rakúskom Willendorfe, kde ju našli, ani v jeho vzdialenom okolí vôbec nenachádza. Viedenským antropológom pomohla tomografia, pomocou nej zistili, že materiál, z ktorého bola venuša vytvorená veľmi pravdepodobne pochádza zo severného Talianska. Prekvapujúci výsledok vrhá nové svetlo na mobilitu prvých moderných ľudí - boli schopní prekovávať Alpy v oboch smeroch.
Na svete je ďalšia štúdia, ktorá potvrdzuje, že ľudia, ktorí jedia málo, alebo žiadne mäso, majú nižšie riziko ochorenia na rakovinu ako tí, ktorí jedia mäso pravidelne. Tentoraz sa do skúmania pustili vedci z univerzity v Oxforde, ktorí analyzovali údaje o viac než 470 tisíc Britoch. Vegetariáni majú o 12% nižšie riziko ochorenia, u ľudí, ktorí jedia len ryby a morské plody je riziko nižšie o 9%, dokonca ľudia, ktorí jedia mäso len dva krát do týždňa majú nižšie riziko ochorenia ako tí, ktorí jedia mäso päť dní v týždni a častejšie.