Vráskavec dlhoplutvý už nie je medzi ohrozenými druhmi. Austrálski vedci oznámili, že sa im podarilo zachrániť zdecimovanú populáciu tejto obrovskej veľryby. Podrobnosti prináša Richard Dedek.
Spektrum 02.03.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Lov veľrýb priviedol vráskavca dlhoplutvého prakticky na pokraj vyhynutia, preto bolo v osemdesiatych rokoch jeho zabíjanie zakázané. Vedci potom sledovali, ako sa počet zvierat pomaly zvyšuje a populácia sa stabilizuje. Nezávislý vedecký výbor pre ohrozené druhy odporučil austrálskej ministerke životného prostredia, aby vyradili vráskavca spomedzi ohrozených druhov, pretože ich populácia je teraz kvalitná a silná. Biológovia aj napriek tomuto jednoznačnému úspechu varujú - vráskavce stále čelia zásadným hrozbám, akými sú znečistenie oceánov a klimatická zmena.
Baktérie vnímame najčastejšie ako patogény, pre náš život sú však nesmierne dôležité. Dobrá aj zlá správa je, že aj baktérie majú svojich nepriateľov - sú nimi bakteriofágy. Sú to vírusy, ktoré napadajú len baktérie, a ako zistili Švédski vedci, vedia sa proti nim úspešne brániť. Vytvoria proti konkrétnemu vírusu toxíny, ktorými uspia samé seba a utlmia svoju činnosť. Tým pádom nenakazia iné baktérie z kolónie a prežijú zlé časy. Potom sa preberú. Pre vedcov je toto zistenie zásadné - otvára sa im cesta k liečbe bakteriálnych infekcií budúcnosti.