Ako znížiť riziko lesných požiarov

Ako znížiť riziko lesných požiarov

Lesné požiare, ktoré v posledných rokoch ničili Kaliforniu, Sibír či Austráliu, budú stále častejšie - uvádza to vo svojej správe OSN, ktorú priblíži Richard Dedek:

SPEKTRUM 28.02.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Podľa správy viac ako 50tich výskumníkov, je príčinou nárastu požiarov klimatická zmena, klčovanie a nesprávne využívanie pôdy. Odhadujú, že ich počet do roku 2050 stúpne o tretinu a do konca storočia o 50%, ak krajiny nezasiahnu. Situácia je alarmujúca, nie však beznádejná. Zo správy vyplýva, že zmena verejných výdavkov na požiare bude určite zmenou k lepšiemu. Momentálne dávajú štáty 50% na priame zásahy, no na plánovanie a prevenciu len jedno percento. Tam by však podľa odborníkov mala ísť polovica financií, a následne 30% na reakciu a 20 % na obnovu.

Austrálski ornitológovia plánovali experiment s austrálskymi strakami, ktoré chceli sledovať a podrobne zmapovať ich pohyb po meste. Na telá chytených spevavcov zavesili vysielačky a čakali. Tie vysielačky vydržali na vtákoch najviac dva dni a nebola to chyba v kvalite alebo upevnení. Vtáci si tie vysielačky dali dole - nie však sami - pomáhal im niekto z kŕdľa a stalo sa to vo všetkých prípadoch. Vedci tak zaznamenali jav v ríši vtáctva ojedinelý - nezištnú pomoc. Doteraz takéto správanie zaznamenali len u slávika seychelského

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Ylvers

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame