Keď ich zaženú do kúta, pavúky odhadzujú nohy, kraby klepetá a niektoré morské červy s radosťou stratia hlavu, keď ich napadne parazit. Autotómiu si najčastejšie spájame s jaštericami a vedci konečne prišli na to, ako ten proces funguje. A priblíži vám to Richard Dedek.
SPEKTRUM 23.02.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jašterica musí vedieť svoj chvost rýchlo oddeliť, aby prežila, zároveň však o neho nesmie prísť ľahko. Vedci ich v laboratórnych podmienkach ťahali za chvost a výsledok nakrútili na vysoko rýchlostnú kameru. Zlomené a ešte sa pohybujúce chvostíky potom študovali pod elektrónovým mikroskopom. Medzi telom a chvostom objavili mikroštruktúry, ktoré zadržiavajú energiu a vedia ju aj uvoľniť. To znamená, že keď jaštericu ťaháme za chvost, tak ho vie držať pri tele. Ak však začneme chvost ohýbať, tak nám zostane v ruke. Vedci veria, že pochopenie procesu odvrhnutia končatín budú môcť využiť pri výrobe protéz.
Ľudia, ktorí ochoreli na covid-19, mali rok po prekonaní infekcie výrazne vyššiu pravdepodobnosť vzniku psychickej poruchy, ktorou predtým netrpeli. To je výsledok aktuálnej štúdie zo Spojeného kráľovstva, v ktorej sledovali 140 tisíc pacientov. Riziko depresie vzrástlo na 39 %, v prípade úzkostných porúch sa riziko zvýšilo o tretinu a poruchy spánku si pripísali 41%. Stále však hovoríme iba o riziku. V konečných číslach stúpol počet reálnych psychických chorôb o takmer 6 %. Našťastie tak nejde o epidémiu depresie a úzkosti, určite to však nie je banalita.