Ľudia s poškodenou miechou budú môcť opäť chodiť

Ľudia s poškodenou miechou budú môcť opäť chodiť

Medicína ohlásila fantastickú správu - ľudia s poškodenou miechou budú môcť opäť chodiť. Špeciálne implantáty vyvinuli v Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Lausanne. Viac Jozef Vozár:

Spektrum 14.02.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedcom sa podarilo po prvý krát postaviť na nohy pacientov s kompletne prerušenou miechou. Do spodnej časti chrbtice im voperovali implantáty, ktoré pomocou signálov prepájajú prerušené spojenie medzi nohami a mozgom. Použili na to špeciálne elektródy na nervovú stimuláciu, ktoré predtým používali na liečbu bolesti. Teraz sú však implantáty dlhšie a širšie a práve to umožnilo vedcom dosiahnuť na všetky motorické nervy v nohách a panvových svaloch. Do štúdie sa zapojilo 9 dobrovoľníkov, všetci sa postavili na nohy, niektorí z nich už chodia plávať a bicyklujú sa. Do roka chcú vedci spustiť skúšobnú prevádzku, zúčastniť by sa malo 100 dobrovoľníkov.

Psie exrementy majú nečakaný vplyv na prírodu. Belgickí vedci vypočítali, že na jeden hektár pôdy sa dostane v priemere jedenásť kilogramov dusíka a päť kíl fosforu, ktoré pochádzajú práve zo psích výkalov. Toto množstvo rozhodne nie je zanedbateľné a približuje sa množstvu, ktoré je v poľnohospodárstve zakázané. V tomto výskume sledovali psy, ktoré žijú v štyroch rôznych častiach na predmestí belgického Gentu, myslia si však, že podobná situácia bude aj vo zvyšku Európy - žije tu najmenej 87 miliónov psov.

V Spektre aj Ján Baláž o technických vlastnostiach teleskopu Jamesa Webba

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Tumisu

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame