Výborná správa prišla z univerzity Johnsa Hopkinsa v USA, robot pri operácii úspešne spojil dve črevá. Jozef Vozár má podrobnosti:
SPEKTRUM 03.02.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Keďže išlo o experiment, robot STAR operoval prasiatko a výsledky ukázali, že môžeme automatizovať jeden z najjemnejších a najzložitejších zákrokov v chirurgii, ktorým opätovné spojenie dvoch koncov čreva bezpochyby je. STAR zvládol tento zákrok na štyroch prasatách a dosiahol výrazne lepšie výsledky ako ľudia. Odborne sa to volá anastomóza čriev, ktorá od chirurga vyžaduje špičkovú presnosť a schopnosť veľakrát urobiť ten istý úkon. Spojenie dvoch koncov čriev sa využíva napríklad v prípade, keď vyoperujú nádor a potom treba časť čriev opäť spojiť.
Meteorólogovia popísali dva megablesky. Jeden je najdlhší z pohľadu času, druhý zas z pohľadu kilometrov. Najdlhšie trvajúci blesk rozžiaril oblohu medzi Uruguajom a Argentínou, bolo to viac ako 17 sekúnd. Rekord včera potvrdila Svetová meteorologická organizácia a trochu im to trvalo, pretože ten blesk zaznamenali pred dvomi rokmi v júli. Potvrdený je aj rekordér v dĺžke - je z juhu Spojených štátov a v apríli pred dvomi rokmi tam spôsobil obrovské nadšenie, pretože jeho dĺžka bola 768 km. To je s prižmúrením oka dvakrát toľko ako je dĺžka Slovenska.
A v Spektre aj Ladislav Pavlanský o vodíkovom autobuse, ktorý bol predstavený na Expe v Dubaji