Ničivý výbuch sopky pred viac než 3600 rokmi

Ničivý výbuch sopky pred viac než 3600 rokmi

Jedna z najväčších katastrof, ktorá sa odohrala v Stredomorí - Výbuch sopky Théra - bol oveľa ničivejší ako bolo doteraz známe. Podrobnosti doplní Richard Dedek.

Spektrum 6.1.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Okolo roku 1620 p.n.l. vybuchla na ostrove Santorini sopka Théra a bola to obrovská katastrofa. Sopka zničil väčšinu ostrova, mala obrovský dopad na celé Stredomorie, pretože veľká časť oblasti bola zasypaná popolom. Čo nezničila sopka, to dokončila obrovská vlna tsunami - zaplavila rozsiahle územia na pobreží a veľmi pravdepodobne bola inšpiráciou legiend o rôznych potopách a zánikoch celých kultúr. Archeológovia teraz našli na tureckom pobreží zvyšky sopečného popola s pozostatkami muža a jeho psa, ktoré pred 3600 rokmi pripravila o život tsunami. Dopad erupcie a následnej vlny tsunami bol teda oveľa ničivejší, ako sa predpokladalo.

Mozartov efekt spôsobil pred rokmi to, že budúce mamičky púšťali svojim potomkom v bruchu vážnu hudbu, aby mali ich deti vyššie IQ. Vedci tento efekt skúmajú už od 90 rokov, najnovšia štúdia sa objavila v časopise European Journal of Neurology a tým vedcov v nej publikoval zaujímavé fakty. Zistili, že mozog pacientov s epilepsiou reaguje rozdielne na hudbu Mozarta a Haydna. Keď pacienti počúvali Mozarta, dokázateľne sa znížil počet výbojov v mozgu. Z toho vyplýva, že vážna hudba poskytuje úľavu pri epilepsii, nie je však jedno, o akú hudbu ide.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Pexels

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame