Boj s fajčením pomocou elektronickej alternatívy, ktorá počas odvykacej kúry slúži ako pomyselná barlička, nie je efektívna taktika. Naznačuje to nová vedecká štúdia, o ktorej viac povie Richard Dedek.
SPEKTRUM 21.10.2021
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu skúmali dlhoročné záznamy Amerického úradu pre kontrolu liečiv. Zistili, že iba necelých 42% fajčiarov, ktorí začali uprednostňovať elektronické cigarety, nadobro skoncovalo s fajčením štandardných cigariet. Na druhej strane, úspešnosť závislých, ktorí prestali so všetkými tabakovými výrobkami, dosahovala v rovnakom období vyše 50%. Môžeme tak povedať, že fajčiarom, ktorí si počas odvykania pomáhajú elektronickými náhradami, hrozí až o vyše 8% vyššie riziko relapsu. Takzvané vapovanie je navyše populárne medzi mladými ľuďmi, ktorí si nasledovaním tohto nezdravého trendu môžu vytvoriť dlhoročnú závislosť.
Americkí inžinieri zo Stanfordovej univerzity vyvinuli inteligentnú slepeckú palicu. Vybavená je senzormi na monitorovanie polohy, orientácie, rýchlosti a smeru chodca. Napríklad systémom GPS a laserovou technológiou Lidar, ktorú určuje vzdialenosť pomôcky od okolitých prekážok. V spodnej časti palice sa nachádza motorizované koliesko, ktoré udržuje kontakt so zemou a používateľa jemne ťahá smerom k cieľu. Inovatívne zariadenie zvyšuje rýchlosť chôdze pacienta so zrakovým postihnutím minimálne o pätinu. Necelých 1 s pol kilogramu vážiacu pomôcku je možné vyrobiť za pomoci bezplatného softvéru, otvoreného zdrojového kódu a zoznamu súčiastok na stiahnutie, za približne 400 dolárov.
Čo sú magnetické nanočastice? povie Adriana Zeleňáková