Koralové útesy hrajú v oceánskych ekosystémoch významnú rolu. Vedci však upozorňujú, že ich kondícia výrazne klesá. Dôkazom je aj nová štúdia, ktorú predstaví Richard Dedek.
Spektrum 7.10.2021
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Medzi rokmi 2009 a 2018 sa plocha pokrytá koralovými útesmi scvrkla až o 14% - takmer 12.000 kilometrov štvorcových. Táto plocha zodpovedá rozmerom vyše dvoch miliónov futbalových ihrísk. Za hlavných vinníkov označujú oceánológovia z Globálnej siete na monitorovanie koralových útesov otepľovanie oceánov v dôsledku klimatickej zmeny, znečistenie vodstva, nadmerný rybolov a ľudské zásahy do pobrežia. Aj napriek faktu, že koralové útesy pokrývajú len 1% oceánskeho dna, útočisko v nich nachádza až štvrtina morských rastlín a živočíchov. Kondícia týchto útvarov sa zároveň odráža aj na kvalite života v pobrežných oblastiach. Napríklad na výnosoch z cestovného ruchu či ochrane pred eróziou a výkyvmi počasia.
Izraelskí onkológovia z univerzity v Tel Avive pozorovali obranný mechanizmus geneticky modifikovaných myší proti zhubnému nádoru mozgu s názvom glioblastóm, ktorý priemerného ľudského pacienta pripraví o život do 15 mesiacov od vzniku. Výskum potvrdil, že biele krvinky neutrofily zohrávajú v procese vývoja tumoru úlohu dvojitých agentov. Proti ochoreniu na začiatku aktívne bojujú a k reakcii na nádor burcujú aj ďalšie imunitné bunky, napríklad T-lymfocyty. Neskôr ho ale pred obrannou reakciou organizmu začnú chrániť a vylučovať proteíny, ktoré rast tumoru dokonca podporujú. Experti nové poznatky využijú pri vývoji liekov, ktoré by bielym krvinkám zabránili v poškodzovaniu mozgu pacientov so skúmanou diagnózou.