Ak milujete turistiku, dávame vám do pozornosti Karpatské bukové pralesy na východe Slovenska. Vytvárajú reťaz ostrovov prírodného lesa, ktorý rástol tisícky rokov. Nie sú len domovom starých stromov, ale aj nespočetného množstva živočíchov. Zlákať sa na malý výlet dal aj Lukáš Mano.
Karpatské bukové pralesy 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podarilo sa! Odkázalo nedávno Ministerstvo životného prostredia sedemdesiatim tisícom ľudí, ktorí žiadali o zaradenie Vihorlatského pralesa a lokality Rydošová do najvyššieho stupňa ochrany. Doriešili sa tak dlhoročné spory o titule Unesco pre naše Karpatské bukové pralesy. V zóne bez zásahov neďaleko Sniny je aj jazero Morské oko, kde nahrával Lukáš Mano.
Karpatské bukové pralesy 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V našom príbehu s Lukášom Manom putujeme po karpatských bukových pralesoch, kde nájdeme dvestoročné buky, jedle, či javory. V tomto priestore, do ktorého človek nezasahuje, žijú aj mnohé vzácne živočíchy. Napríklad aj tento.
Karpatské bukové pralesy 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Karpatské bukové pralesy sú kráľovstvom stromov a voľne žijúcich zvierat. Ale určite je tu miesto aj pre človeka. Niekde sa dostanete so sprievodcom, inde to zvládne turista sám. V každom prípade návštevníci pribúdajú. Pokračuje Lukáš Mano.
Karpatské bukové pralesy 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dajme pralesom päťku. Tak sa volá
iniciatíva mimovládnych organizácií, ktoré chcú vo vybraných lokalitách
vyhlásiť piaty, teda najvyšší stupeň ochrany. Historická dohoda je už
na svete, onedlho by sme sa mali dočkať vyhlásenia novej prírodnej
rezervácie Pralesy Slovenska. Prečo sú pre nás také dôležité? Pýtal
sa Lukáš Mano.