Kto by to bol povedal, že Tyrannosaurus rex vďačil za extrémne silný stisk čeľustí tvaru svojej očnice. A predsa. Pokračuje Richard Dedek
Spektrum 17.08.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jeden z najväčších predátorov akých kedy nosila súš, Tyrannosaurus rex dokázal svojimi silnými čeľusťami drviť kosti a vyvinúť až niekoľkotonový tlak. Vedci zistili, že jemu, aj ďalším pravekým predátorom pomohla k silným čeľustiam zaujímavá evolučná zmena lebky, namiesto kruhovej očnice mala tvar elipsy a umožnila menšiu námahu lebky pri zatínaní čeľustí. Paleontológovia z univerzity v anglickom Birminghame skúmali tvar očníc 410 druhov vyhynutých dinosaurov a zistili, že čím bol mäsožravý dinosaurus väčší, tým viac sa jeho očnica menila z kruhovej na elipsovitú. Malé mäsožravé dinosaury však mali očnice okrúhle, rovnako ako bylinožravé.
Koncom tretieho tisícročia pred našim letopočtom civilizácie čelili obrovskej kríze, ktorú spôsobila klimatická zmena. Zrútil sa staroveký Egypt, zanikla Akkadská ríša, vyľudňovali sa celé oblasti, menili sa kultúry a vytrácal sa obchod. Tím archeo-genetikov z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka však rozšírili klimatickú zmenu aj o infekčné choroby. V jednej z jaskýň na Kréte našli kmene baktérií moru a brušného týfusu. Tieto kmene síce nemali znaky zodpovedné za devastujúce vyľudnenie, v hustejšie obývaných oblastiach však mohli vyvolať epidémie a zabíjať. Vedci teraz budú hľadať ich genetické stopy aj v ďalších civilizáciách doby bronzovej.
Evolúcia čeľustí potrebná pre prežitie
17. 08. 2022 07:38 | Aktuálne rubriky

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Yuri_B