Artériovou hypertenziou, čiže vysokým krvným tlakom, trpí zhruba každý 4 Slovák. Podľa vedcov by pacienti nemali s liečbou tejto diagnózy otáľať. Predísť tak dokážu sérií ochorení, čo dokazuje aj nová, vedecká štúdia. Predstaví ju Richard Dedek.
SPEKTRUM 08.10.2021
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Austrálsko-čínsky tím vedcov skúmal zdravotné záznamy takmer 250 tisíc obyvateľov Spojeného kráľovstva. Odhalil, že pacienti, ktorí trpeli vysokým krvným tlakom medzi 35. a 44. rokom života, boli v neskorších fázach života vystavení až o 61% vyššiemu riziku vzniku demencie. Najhoršie výsledky pritom experti zaznamenali v prípade takzvanej vaskulárnej demencie. Tú spôsobuje zhoršený prietok krvi do mozgu v dôsledku zúženia tepien, ktoré má na svedomí práve artériová hypertenzia. Magnetická rezonancia takmer 23 tisíc dobrovoľníkov navyše potvrdila, že dlhodobý nedostatok kyslíka a živín v mozgu sa negatívne odráža aj na objeme tohto orgánu. Predísť vysokému krvnému tlaku dokážeme zdravým životným štýlom - kvalitnou stravou, abstinenciou od fajčenia či dobrým spánkom.
Moskva vyšle na Mesiac počas budúcoročného júla automatickú sondu Luna-25, ktorá sa stane prvým zariadením súčasného Ruska/ruskej výroby na povrchu prirodzeného satelitu Zeme. Oznámil riaditeľ vesmírnej korporácie Roskosmos Dmitrij Rogozin, podľa ktorého pôjde o zahájenie dlhodobého, mesačného programu. Jeho konečným cieľom bude spolu s Čínou vybudovať na Mesiaci mimozemskú základňu. Budúci rok v septembri by mala započať aj druhá etapa misie ExoMars, na ktorej Moskva spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou. Úlohou 9-mesačného programu bude pátrať po známkach minulého života na červenej planéte. A to za pomoci ruského pristávacieho zariadenia Kazachok a európskeho vozidla Rosalind Franklin.