Kontakty: Otužovanie je cesta za zdravím

Kontakty: Otužovanie je cesta za zdravím

Kváskovanie v kuchyni vystriedalo otužovanie v jazerách. Čo raz viac ľudí sa vrhá pod studenú vodu, aby si posilnili svoju imunitu. Podľa lekárov môže pravidelný pobyt v studenej vode znížiť každodenný stres, telesný tuk či zlepšiť krvný obeh. Medzi časté dôvody otužilcov však môžeme počuť, že otužovanie je akési očkovanie proti koronavírusu. Odborníci však hovoria jasné nie. Pobyt v studenej vode môže byť len výborným základom na podporu imunity a nezaručí nám, že sa infekcii koronavírusu vyhneme. Vďaka otužovaniu však môže naše telo lepšie znášať boj s týmto vírusom.

IMG_1536_MartinJančovič.jpg

Do otužovania sa netreba púšťať bezhlavo. Začať by ste mali najskôr doma studenou sprchou a až po niekoľkých mesiacoch prejsť k jazeru. Pred tým, ako sa rozhodnete poddať tomuto fenoménu, mali by ste sa o tom poradiť so svojim lekárom, nie každému to totiž odporúčajú.

Ako pri všetkom, aj tu - hneď dvojnásobne - platí, že všetko s mierou.

Kedy s otužovaním začať, ako naň a komu ho lekári neodporúčajú povedali Tomášovi Geršimu imunologička Katarína Bergendiová a otužilec z klubu Ľadových medveďov Ľubomír Klimek.

Celú reláciu z 27.1.2021 si môžete vypočuť z webarchívu Rádia Slovensko, alebo na podcastoch, hľadajte pod heslom »Kontakty«.

Odpovede na otázky poslucháčov, ktoré sa nezmestili do vysielania si môžete ako bonus vypočuť tu:

Kontakty - Zodpovedané otázky poslucháčov Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


210127_Kontakty_Tomas.JPG

Redaktor Rádia Slovensko Tomáš Gerši a otužilec z klubu Ľadových medveďov Ľubomír Klimek.

 

Moderuje: Tomáš Gerši; Foto: Lukáš Búš a Martin Jančovič

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame