Nechajte ma byť takou, aká som

Nechajte ma byť takou, aká som

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a spoločnosťou Film Europe otvorilo výstavno-edukatívny projekt Nechajte ma byť takou, aká som. Životný príbeh Anny Frankovej.

Výstava je sprístupnená v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave od 9. júna do 15. augusta 2022.

Silný príbeh nemeckého židovského dievčaťa – Anny Frankovej, ktorá sa popčas 2. svetovej vojny ukrývala spolu s rodinou a priateľmi v Holanskom Amsterdame pred nacizmom, sa vďaka knižnému vydaniu jej osobných denníkových záznamov stal známym v mnohých krajinách sveta. Unikátne svedectvo tragédie doby očami tínedžerky sa v súčasnosti dočkalo mnohých foriem umeleckého spracovania.

Pri príležitosti uvedenia nového filmu Ariho Folmana Kde je Anna Franková do slovenských kín, sa v distribučnej spoločnosti Film Europe zrodila myšlienka prepojiť a sprostredkovať tému čo najširšej verejnosti vo forme niekoľkých výstupov. „Posolstvo Anny Frankovej je dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Narastajúca diskriminácia, extrémizmus, antisemitizmus a popieranie holokaustu je zdvyhnutým prstom v demokratickej spoločnosti, v ktorej žijeme. Vzdelávať mladú generáciu je aj našou úlohou, preto sme sa ohľadom širšej spolupráce obrátili na partnerov Slovenské národné múzeum a Nadáciu Milana Šimečku, aby sme spoločne prepojili film, výstavu a knihu do jedného unikátneho vzdelávacieho projektu,“ povedal Dominik Hronec, kreatívny riaditeľ spoločnosti Film Europe, ktorá sa venuje distribúcií ocenených festivalových a európskych filmov na Slovensku a v Česku.

Nadácia Milana Šimečku, ktorá sa zameriava na podporu demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti, priniesla na Slovensko edukatívny projekt Nechajte ma byť takou, aká som. Prostredníctvom tejto medzinárodnej putovnej výstavy z dielne Anne Frank House v Amsterdame, zoznamuje mladú generáciu s aktuálnymi témami ako – diskriminácia, rasová nenávisť a predsudky voči „inakosti“, na pozadí príbehu Anny Frankovej.

Nadácia Milana Šimečku sa dlhý čas okrem iného venovala a venuje zbieraniu spomienok a príbehov ľudí, ktorí holokaust prežili. Čo bolo a je pre tých, ktorí tie spomienky zozbierali najdôležitejšie a čo v nich pri tej práci najviac rezonovalo?
Hovorí jedna z aktivistiek Ingrid Vagačová, Antalová:

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

      

Nadácia Milana Šimečku školí vlastných edukátorov z radov študentov  tak, aby mohli s projektom ďalej oboznamovať svojich rovesníkov. „Budúci sprievodcovia a sprievodkyne výstavou si na vlastnej koži vyskúšajú, aké je to, keď ich niekto „nálepkuje“. Zo skúsenosti vieme, že sa potom stanú k týmto témam citlivejší a dokážu zážitok rovnakým spôsobom sprostredkovať na školách ďalším mladým ľuďom,“ prezradila Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.

Aby projekt vo forme múzejnej prezentácie nestratil svoju edukatívnu silu, organizátori poskytnú študentské lektoráty priamo vo výstavných priestoroch, a to raz týždenne v sobotu od 14.00 do 16.00 h (lektorát začína vždy každú celú hodinu). „Hoci nejde o klasický výstavný projekt v Slovenskom národnom múzeu, uvedomujeme si predovšetkým jeho hodnotu a potenciál osloviť našich návštevníkov s týmito citlivými témami, ktoré rezonujú viac ako inokedy v súčasnej spoločnosti a my k ním nesmieme ostať ľahostajní,“ dodal Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM:
Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

  

Návštevníci výstavy v Slovenskom národnom múzeu si až do jej ukončenia budú môcť zakúpiť spolu so vstupenkou v pokladni aj knižnú publikáciu vo forme komiksu: Denník Anny Frankovej, autora Ariho Folmana a a Davida Polnského. Vzdelávací program k výstave pre školské kolektívy je možné vopred rezervovať na adrese: veronika@nadaciams.sk. Film Kde je Anna Franková je aktuálne v kinách na celom Slovensku.

RTVS je mediálnym partnerom SNM

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame