So Slovenským národným povstaním sa viaže aj jedna významná kapitola rozhlasu. Počas bojov totiž zohral významnú úlohu povstalecký - Slobodný slovenský vysielač. Pracovali v ňom aj rozhlasáci, ktorí namiesto zbraní zobrali do rúk mikrofón a snažili sa tak pomôcť myšlienke povstania. Dáši Omastovej povedal viac historik Vladimír Draxler.
Slobodný slovenský vysielač Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Povstalecký rozhlas vysielal päťdesiatdeväť dní. Naposledy sa ohlásil ráno 27. októbra z Donovál, kam s mobilným vysielačom ustúpil z Banskej Bystrice. Jeho pracovníci potom zničili vysielaciu techniku a uchýlili sa do hôr k partizánom.