Stredoslovenské banské mestá mali pre Máriu Teréziu mimoriadny význam. Z baní totiž putovalo do kráľovskej pokladnice nemalé bohatstvo. Ich rozvoj preto všemožne podporovala, napríklad založením prvej Banskej akadémie na svete a aj vzácnou návštevou cisárskej rodiny. Najskôr tu bol manžel panovníčky a o niekoľko rokov neskôr synovia - princovia Jozef II a Leopold. Navštívili Banskú Bystricu, Kremnicu a Banskú Štiavnicu, kde naše dnešné putovanie spolu s Dášou Omastovou aj začneme.
Cisárske návštevy banských miest - B. Štiavnica Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Autorka: Dáša Omastová; Ilustr. foto: TASR