V Rádiovíkende vás zavedieme na túru do Vysokých Tatier. Bude to pomerne náročný výstup, pretože cieľom je Prostredný hrot, kopec v hrebeni, ktorý oddeľuje Malú a Veľkú Studenú dolinu. Sylvia Hoffmannová spolu s Olegom Ďurišom zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry smerovala z Hrebienka najprv do Malej Studenej doliny. Počasie bolo neisté, až tam malo padnúť rozhodnutie, či vôbec pôjdu hore. Na chate zastali na terase, pozerali na nebo a „zlopovestný a ponurý" Prostredný hrot; takými slovami ho kedysi opísal Edmund Téry, ktorý naň vyliezol ako prvý:
Milujem Tatry: Prostredný hrot - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Rádiovíkende sme sa práve dostali na vrchol jedného zo štítov, na ktoré nevedie značkovaný chodník a dá sa tam ísť len s horským vodcom. Čaká nás teda pohľad z Prostredného hrotu. Avšak kým Sylvia Hoffmannová a Oleg Ďuriš zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry zastali na vrchole, tesne pod ním absolvovali zaujímavé stúpanie; podľa Olega vraj - „ľahké":
Milujem Tatry: Prostredný hrot - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výstup z Hrebienka na Téryho chatu a potom cez Dubkeho lávky na Prostredný hrot a dole Stillovým žľabom späť na Hrebienok trvá podľa okolností 8 až 12 hodín. Smerom hore zdoláte pri tom takmer 1 160 výškových metrov. A smerom dole tiež.
Milujem Tatry: Prostredný hrot – 1. časť
Milujem Tatry: Prostredný hrot – 2. časť
Foto:
Snímka 1 - Už na začiatku túry, kráčajúc z Hrebienka, vidíme cieľ výstupu - Prostredný hrot (v strede snímky)
Snímka 2 - Okolo Zamkovského chaty prefrnkneme tesne pred 6.00 hod.
Snímka 3 - Hrebeň Prostredného hrotu, ktorý rozdeľuje Veľkú a Malú Studenú dolinu. Skoro každá vežička má meno.
Snímka 4 - Prostredný hrot z tohto pohľadu splýva so Žltou stenou. To vyššie snehové pole, ktoré vidno v dolnej časti snímky, prejdeme na spiatočnej ceste. Práve tadiaľ kedysi smeroval hore Edmund Téry so svojimi spoločníkmi, ktorí zdolali Prostredný hrot ako prví.
Snímka 5 - Veľký hang a Jazerná stena z chodníka na Téryho chatu.
Snímka 6 - Prostredný hrot od Téryho chaty. Tie najvyššie fľaky snehu, to sú Dubkeho lávky, kadiaľ pôjdeme.
Snímka 7 - Pohľad od Téryho chaty do Popradskej kotliny.
Snímka 8 - Kým sa pustíme do stúpania, prechádzame okolo jedného z piatich Spišských plies.
Snímka 9 - Začíname stúpať a už vidíme dve Spišské plesá.
Snímka 10 - Horský vodca Oleg Ďuriš ma po exponovanom hrebienku vedie k Dubkeho lávkam.
Snímka 11 - Hrebienok, ktorý máme práve za sebou. Dolu Spišské plesá.
Snímka 12 - Na Prostrednom hrote. Od začiatku túry na Hrebienku (s prestávkou na Téryho chate a nahrávaním) prešlo cca 6 hodín.
Snímka 13 - Pohľad z Prostredného hrotu do záveru Veľkej Studenej doliny.
Snímka 14 - Pohľad z Prostredného hrotu: nad lanom je záver Kotliny piatich Spišských plies. V dolinke vľavo ešte takmer pod snehom Modré pliesko, najvyššie položené stále (nevysychajúce) pleso vo Vysokých Tatrách.
Snímka 15 - Na tomto mieste nás čaká ešte zlaňovanie cez skalný previs, prechod cez posledné, strmo sa zvažujúce snehové pole, kráčanie po sutinovom kužele a až potom sa dostaneme na chodník, ktorý sa vinie v údolí. Ráno sme ním kráčali na Téryho chatu, teraz nás opačným smerom dovedie na Hrebienok.
Snímka 16 - Zišli sme dole snehovým poľom. Od tohto miesta už istenie nie je potrebné: odkladáme mačky, prilbu, horolezeckú sedačku i lano.