Možno ste ani netušili, že Kežmarský štít ste už zazreli. Je to ten vpravo od Lomnického. Dostanete sa naň len v sprievode horského vodcu. Ladislava Eliaša tam zobral Ivan Krajčír zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry. Začali na Skalnatom plese, pokračovali po značkovanom chodníku smerom na Svišťovku, no na jednom mieste z červenej značky zišli.
Milujeme Tatry: Kežmarský štít - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak sa vyberiete na Kežmarský štít, nebudete prvý. V júni 1615 tam vybehol Dávid Fröllich. V roku 1654 kežmarský žiak, ktorý svoju túru opísal v dobrodružnom cestopise. Ide pravdepodobne o vratislavského rodáka a sliezskeho hudobníka a skladateľa Daniela Speera. Vystúpil na vrchol spolu s piatimi študentmi a s neznámym sprievodcom. Nedávno sa tam vybral aj Ladislav Eliaš spolu s Ivanom Krajčírom zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry. Nejaký čas pobudli vo výške 2556,4 metrov, teda na vrchole Kežmarského štítu.
Milujeme Tatry: Kežmarský štít - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výstup na Kežmarský štít začnete na Skalnatom plese, kde sa dostaneme lanovkou z Tatranskej Lomnice, alebo tatranskou magistrálou z Hrebienka. Odtiaľ vedie horský vodca výstup cez Skalnatú dolinu na Huncovské sedlo a ďalej juhovýchodným hrebeňom na vrchol.
Foto:
1. Skalnaté pleso
2. Kežmarský štít zatiaľ v hmle
3. Belianske Tatry
4. V pozadí Štrbské pleso
5. Ivan Krajčír a Ladislav Eliaš na vrchole Kežmarského štítu
6. Zostup
7. Huncovské sedlo
8. Snehové polia pri zostupe
9. Observatórium na Skalnatom plese