Tento týždeň si pripomenieme osobnosti spojené s banskobystrickým rozhlasovým štúdiom. S Marcelou Čížovou si zaspomíname na redaktora, moderátora, ktorý presne vedel ako i v zložitých časoch komunizmu pomenovať neduhy. Na legendu rozhlasu, ktorá v marci tohto roka navždy odišla - Ľubomír Motyčka.
Ľubomír Motyčka, redaktor banskobystrického štúdia
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
K najznámejším hlasom banskobystrického štúdia Slovenského rozhlasu patrila celé desaťročia Lýdia Faksová. Pri mikrofóne prežila nielen krásne, ale aj dramatické chvíle, keď po okupácii Česko-Slovenska Sovietskou armádou v auguste 1968 zostala medzi rozhlasákmi, ktorí napriek nebezpečenstvu pokračovali vo vysielaní. Pripravila Miriam Kubandová.
Lýdia Faksová, hlásateľka banskobystrického štúdia
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zopár rokov na seniorskej dovolenke je ďalšia osobnosť banskobystrického štúdia. Fedor Mikovič rozhlasu venoval 40 rokov aktívneho života. Redaktor, ktorý svoje meno pevne spojil s reláciou Rádiovíkend vytvoril aj stovky pásiem a fíčrov, skomponoval a uvádzal folklórne programy a banskobystrické štúdio viedol aj z pozície riaditeľa. Aká bola cesta Fedora Mikoviča do rozhlasu po štúdiu geografie? Pripravil EgonTomajko.
Fedor Mikovič, redaktor spojený s banskobystrickým Rádiovíkend Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ďalším z banskobystrických rozhlasákov, ktorých si pripomíname, je Vojtech Tátoš. Bol jedným zo zakladateľov hudobnej redakcie banskobystrického štúdia, hudobným redaktorom, dramaturgom, aj upravovateľom ľudových piesní. Pripravila Miriam Kubandová.
Vojtech Tátoš, jeden zo zakladateľov hudobnej redakcie banskobystrického štúdia
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
O Ladislavovi Hyžovi môžeme pokojne hovoriť ako o legende banskobystrickej dramatickej rozhlasovej tvorby. Zanechal za sebou vyše tristo réžií rozhlasových hier a dramatizácií domácich aj zahraničných autorov. V banskobystrickom štúdiu začal pracovať v roku 1964 a v roku 1996 sa stal jeho riaditeľom. Na Ladislava Hyžu si zaspomíname v príspevku redaktora Egona Tomajka. Najprv nám vysvetlí, ako sa z neho, čerstvého absolventa dramaturgie a divadelnej vedy na VŠMÚ stal režisér...
Ladislav Hyža, legenda banskobystrickej dramatickej rozhlasovej tvorby
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.