13. 05. 2014 otvára Múzeum mesta Bratislavy výstavu: Vojna z druhej strany.
Autori - PhDr. Elena Kurincová a Mgr. Štefan Gaučík, PhD. ponúkajú návštevníkovi pohľad do každodennosti vojnového a civilného života Prešporákov v rokoch 1914 - 1918. Prostredníctvom doteraz neprezentovaných predmetov a fotografií zo zbierok Múzea mesta Bratislavy ako aj zo súkromných zbierok potomkov účastníkov Veľkej vojny poukazujú na život civilistov a vojnové skúsenosti vojakov jedného z miest monarchie - Prešporka. Výstava sa zameriava aj na dosah vojny pre obyvateľov historickej Prešporskej župy.
Autori o výstave:
„Veľká vojna patrí v dejinách medzi kolektívne skúsenosti, ktoré zásadne ovplyvnili osudy väčších či menších národov. Dosah jej dôsledkov zasiahol do života jednotlivých rodín. Je to fenomén, ktorý utváral historickú pamäť miest a vidieka na území Slovenska. Vojna je vo svojej podstate stretom protikladov: dobra a zla, hrdinstva a zbabelosti, súdržnosti a konfliktu, pravdy a propagandy, obetavosti a sebectva...
Každodennosť vojnového a civilného života je leitmotívom našej výstavy. Obyvatelia mesta boli denne vystavovaní výzvam existenčného, sociálneho a emotívneho charakteru. Pod tlakom strachu z vojny sa menili dovtedy nadobudnuté kontúry mikrosveta jedincov. Dôstojníci a vojaci ťažko prežívali vojnový čas v nehostinných podmienkach ďaleko od domova. Do ich každodenného života v zákopoch, prípadne aj v zajateckých táboroch - napriek idealizujúcej podobe niektorých dobových fotografií - prenikala apokalyptická realita vojny a smrti.
Viacznačnosť názvu vnímame ako otvorený pojem, hranice si návštevník môže posúvať sám. Môžeme hovoriť o príslušníkoch porazenej rakúsko-uhorskej armády, o ich individuálnych postojoch a osudoch. Na druhej strane môžeme myslieť na civilné obyvateľstvo mesta a župy, na ich každodenný život a prežívanie vojnových pomerov.“
Sprievodné aktivity:
Vzdelávací program pre základné a stredné školy, denne okrem pondelka na základe prihlásenia škôl.
Program si dáva za cieľ priblížiť názor na vojny ako také a ich vplyv na ľudstvo. Zameria sa na najvýznamnejšie prelomové udalosti v čase prvej svetovej vojny z hľadiska svetových dejín. V druhej časti sa zameria na charakteristiku vplyvov vojny a jej dopadov na civilné obyvateľstvo v Bratislave. Program je doplnený trojrozmernými predmetmi, ktoré sa stanú interaktívnym materiálom k vyvolaniu záujmu a získavaniu nových poznatkov a pocitov z prvej svetovej vojny.
Tematické prednášky pre verejnosť k výstave Vojna z druhej strany
17. máj 2014 o 17:00
5. jún 2014 o 16:00
19. jún 2014 o 16:00
4. september 2014 o 16:00
18. september 2014 o 16:00
2. október 2014 o 16:00