Slovenské národné múzeum v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici 7. júna 2016 otvorilo v sídelnej budove na Vajanského nábreží 2 v Bratislave výstavu jedinečnej zbierky mortuárií.
Čo sa pod týmto trošku záhadným názvom skrýva, prezradil kurátor výstavy: PhDr. Filip Glocko:
PhDr. Filip Glocko3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pretože mortuáriá sa nepochovávali spolu so zosnulým, zachovali sa dodnes. Podrobnejšie o tom, čo sa s nimi stalo po smútočnom obrade, vysvetľuje ďalšia kurátorka výstavy PhDr. Martina Hrdinová:
PhDr. Martina Hrdinová
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vyše 200 kusov je už úctyhodná zbierka. Ako vznikla, o tom už hovorí riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici PhDr. Roman Hradecký:
PhDr. Roman Hradecký
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Latinské označenie mortuárium sa všeobecne zaužívalo pre pamiatky spojené s pohrebom a miestom pochovávania. V užšom význame slova sa tento výraz používa pre pamiatky, ktoré obsahujú erb zomrelého a nápis. Hodvábne a papierové mortuáriá (tiež označované ako pohrebné alebo smrtné štíty), pôvodne zhromažďované v kostoloch a rodových archívoch, sa v priebehu 20. storočia dostali prevažne do štátnych archívov a muzeálnych zbierok, kde sú rozptýlené v rôznych fondoch.
Návštevníkom je výstava sprístupnená od 8. júna do 11. septembra 2016.
foto: Stredoslovenské múzeum