Tretí marcový týždeň prináša na Slovensko záplavu finančného vzdelávania. Viac ako 230 organizácií a škôl sa opäť pridáva k medzinárodnej kampani Global Money Week a počas 7 dní, oddnes ažý do nedele si pripravili vzdelávacie aktivity o peniazoch a hospodárení
Hovorí Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa z Národnej banky Slovenska.
Global Money Week - úvod
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
...a takým opatrením je v podstate aj tento týždeň v našom vysielaní, Global Money Week, počas ktorého sa vás denne budeme pýtať na niečo z tejto oblasti. Dnes chceme vedieť, či sa považujete za finančne gramotných? Aké finančné témy vás najviac zaujímajú?
Kedy sa treba začať zaujímať o finančnú gramotnosť?
Finančná gramotnosť je dôležitá aj ako prevencia, prečo?
Finančná gramotnosť je dôležitá aj ako prevencia, prečo?
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Najčastejšími obeťami sú seniori:
Najčastejšími obeťami sú seniori
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ktoré finančné témy nás najviac zaujímajú?
Podľa prieskumu 5Peňazí od NBS majú Slováci záujem najmä o sporenie (61%), investovanie (53%) a správu osobných financií teda rodinný rozpočet a plánovanie (60%) Vysoký záujem je aj o informácie o dôchodkovom sporení (46%) a poistení (31%). No a samozrejme o banky a bankové produkty.
Takmer polovica respondentov (45%) si uvedomuje, aké dôležite je vzdelávanie v oblasti ochrany pred podvodmi. Najmä v súčasnej dobe, keď sa s finančných podvodov stal globálny biznis a podvodníci neustále vymýšľajú nové triky, ako nás obrať o peniaze.
Približne 70% obyvateľov Slovenska sa za posledné dva roky nejakým spôsobom venovalo finančnému vzdelávaniu aktívne a vedome. A až 77% ľudí na Slovensku považuje za užitočné vzdelávať sa vo financiách.
Ľudia z oblasti školstva a veda, teda učiteľky/ učitelia a pedagogický pracovníci, si uvedomujú potrebu rozumieť financiám ešte intenzívnejšie, a to v 90 percentách prípadov.
Finančná gramotnosť je kľúčom k finančnej slobode a stabilite. Preto je nevyhnutné, aby sme sa neustále vzdelávali a prispôsobovali novým výzvam vo finančnom svete.
Finančné podvody sú vo svete a aj na Slovensku čoraz sofistikovanejšie a mnoho ľudí im naletí z rôznych dôvodov.
V súčasnom globálnom, digitálnom svete má každý z nás takmer istotu že sa skôr alebo neskôr s pokusom o podvod v nejakej forme stretne. Svedčí o tom aj posledný prieskum 5Peňazí od Národnej banky Slovenska*, podľa ktorého má skúsenosti s online podvodmi až 84 % obyvateľov Slovenska.
Najčastejšie sa ľudia osobne stretli s podvodnými SMS správami (57%). Medzi podvodmi sa často vyskytovali aj kuriérske a poštové podvody (42%), ako aj falošní predajcovia alebo kupujúci na bazárových portáloch (36%).
Zaujímavé je že skúsenosti s podvodmi majú ženy a muži rovnaké. Takže podvodníci pravdepodobne nerozlišujú medzi pohlaviami a nepovažujú niektorú z pohlaví za ľahší cieľ alebo lepší úlovok.