Global Money Week – utorok

Global Money Week – utorok

Tretí marcový týždeň prinesie na Slovensko záplavu finančného vzdelávania. Viac ako 230 organizácií a škôl sa opäť pridáva k medzinárodnej kampani Global Money Week a počas siedmych dní, oddnes až do nedele si pripravili vzdelávacie aktivity o peniazoch a hospodárení.

Bojíte sa finančnej straty? Ako si chránite vaše peniaze? Na otázky odpovedá Filip Hanker – šéfredaktor technologického portálu žive.sk:

Sú obavy z finančnej straty opodstatnené?

Sú obavy z finančnej straty opodstatnené? Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Čoho sa Slováci najviac boja v súvislosti so stratou peňazí?

Čoho sa Slováci najviac boja v súvislosti so stratou peňazí? Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Sú generačné rozdiely v súvislosti s obavami o svoje financie?

Sú generačné rozdiely v súvislosti s obavami o svoje financie? Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Desať dobrých rád ako sa chrániť

1.    Nikdy neposkytujte citlivé údaje cez telefón, e-mail či SMS.
2.    Strážte si platobnú kartu. Pokiaľ nakupujete na menej dôveryhodných stránkach alebo veľa cestujete, naučte sa používať jednorazové karty alebo samostatné účty s minimálnymi zostatkami.
3.    Neklikajte v telefóne alebo na počítači na podozrivé odkazy. Použite vlastnú cestu na stránku či účet poskytovateľa služieb či finančnú inštitúciu.
4.    Pravidelne si prezerajte pohyby na účte a na karte,  ak sa dá nastavte si autentifikácie.
5.    Prísne limity na transakcie tiež vedia limitovať stratu peňazí spôsobenú podvodníkom.    
6.    Pozor na časový tlak! Podvodníci chcú, aby ste konali rýchlo bez premýšľania.
7.    Buďte zdravo nedôverčiví a overujte si informácie. Ak dostanete podozrivý telefonát alebo e-mail, zavolajte priamo do banky či inštitúcie.
8.    Buďte skeptickí k „príliš dobrým“ ponukám. Nikto vám nezaručí vysoký zisk bez rizika. Ak by „zázračné“ stratégie fungovali, všetci by boli milionári.
9.    Investujte len cez regulované spoločnosti a vždy si overte kam posielate svoje „investičné“  peniaze. Preverte si napríklad na stránke NBS: subjekty.nbs.sk či sa jedná o finančnú inštitúciu s povolením.
10.    Skontrolujte si recenzie a skúsenosti iných ľudí.

Najlepšou ochranou proti finančným podvodom je obozretnosť, kritické myslenie a overovanie informácií. Ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne ide o podvod.


GlobalMoneyWeek-ezgif.com-webp-to-jpg-converter.jpg

Autor: Rádio Slovensko; Foto: ChatAI

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame